Kurumsal    |    Medya    |    Markalar   |   Bayiler   |   Katalog   |   Kariyer  |   İletişim
Betaş »

Medya

Paylaş | Betaş
Mozaik - Wikipedia Mozaik - Wikipedia | Betaş
Selimiye Camii Kubbesi Küçük, farklı, üç boyutlu parçaların yan yana bir yüzeyde resim oluşturma tekniği ile yaratılması ve sonuçta ortaya çıkan eser mozaik olarak adlandırılır. Beş yıl önce Sümerlerin [kaynaklar] tarafından yarattıkları, şimdi iki şekilde uygulanmaktadır: Genellikle, parçacıkları çimentodan oluşan zemin malzemesinin üzerine batırın. Yapıştırılmış parçalar arasında sıva döşeme. Bir parçacık olarak, seramikten metale, tahtadan cama kadar çok çeşitli malzemeler birlikte çeşitli şekil ve boyutlarda kullanılabilir. Mozaik, Roma İmparatorluğu'nun eserleri yaratıldığında akla geliyor. Bu mozaiklerin, çoğunlukla şehir kaldırımlarında, meydanlarında ve ev avlularında kullanılan sırlı seramikten yapılmış parçalar, birkaç milimetre kadar küçük olabilir. Gaziantep Arkeoloji Müzesi'ndeki ve antik Zeugma kentindeki mozaikler bu dönemin en güzel örnekleri arasında. Hatay'ın Antakya ilçesinde, Roma döneminden kalma olağanüstü bir mozaik koleksiyonu da bulunmaktadır. Duvar ve tavan mozaiklerinde uzmanlaşmış Bizanslılar, İtalya'da partikül olarak üretilen ve kalın, renkli camdan (Smalti) üretilen plakaları kullanmakla ünlüdür. Bu dönemde, pencereler ışığı daha iyi yönlendirmek için farklı açılarda ve herhangi bir sıva olmadan yerleştirildi. Bazı tasarımlarda, pencerelerin arkasına gümüş veya altın yapraklar takılmıştır. Dini imgeleri betimleyen Roma mozaikleri yerine, Bizanslılar aristokrasinin mozaiklerini yarattılar. İslam kültürü, mozaik kalıplarına getirdiği matematiksel zenginlik ile ünlüdür. Bazı yerlerde cam küpler ve taşlar kullanılsa da, genel olarak desene İslam eserleri kullanılmış ve daha sonra karolar kenarlara uyacak şekilde kullanılmış ve karo plakalar (Zillij) kullanılmıştır. Antoni Gaudi, Guell Park'taki koltukları mozaiklerle kaplayarak tekniğe yeni bir uygulama kanalı açtı. Bu mozaikler kolaj tekniğinin ilk örneği olarak gösterilebilir, çünkü farklı amaçlarla yaratılmış seramik ürünleri yeniden düzenleyerek oluşur. Gaudi tarafından uygulanan seramik kaplama tekniğinin asıl adı "trencadis" ve Katalanca bir kelime. Kullanılmayacak seramik ve cam parçaları olan bir binanın giyilmesidir. Chagall ve Picasso dahil olmak üzere birçok modern sanatçı eserlerini mozaik biçiminde yaratmış ve mozaik eserlerinin temalarını zenginleştirmiştir. Günümüzde mozaikler, mobilya dekorasyonundan yer döşemelerine, bina kaplamalarından oda bölümlerine kadar birçok farklı yerde kullanılmaktadır. Konular soyut kavramlardan hiperrealistik portrelere kadar uzanmaktadır.
Kristal nedir? Kristal nedir? | Betaş
Kristalin, kristalin amorf veya kesilmiş cam, katı hal elementin veya bileşiğin, molekülün, atomun veya iyon yığınının (paket) katı geometrik bir yapısıdır. Araştırmalar, hemen hemen tüm katı maddelerde, atomların tekrarlayan bir sıra halinde düzenlendiğini ve böylece kristalin meydana getirdiğini göstermiştir. Cam ve plastik ana istisnalardır. Bu maddelerde kristalleşme gözlenmez. Bununla birlikte, bu maddelerde bile küçük alanlarda tekrarlayan bir dizi vardır. Boş maddeler; metaller, mücevher taşları ve büyük miktarda toz partikül dağılımına tuzlar. Bununla birlikte, atomlarının her biri sırayla düzenlenir. Kristal dizisinin ayrıntılı yapısı, yani kristal yapısı, her birinde kristali oluşturan maddenin bir özelliği olarak farklıdır. Bir kristalin, yüzeyleri arasındaki açının temel yapıları için bilinir ve yedi ana yapıya bölünür: trıklinık, monoklinik, Ortorombik, Trigonal (Comboedral), altıgen, dörtgen, Kübik. Bu yedi kristal yapı kendi içinde 32 kristal sınıf; Bu aynı zamanda 230 gruba ayrılmıştır. Bazı maddeler, bu maddenin Allotropları olarak adlandırılan birden fazla kristal türü üretir.
Kristal cam nedir? Kristal cam nedir? | Betaş
Kristal cam, camın en renksiz şeklidir. En renksiz, en şeffaf ve en parlak olanıdır. Cam potalarda, silisyum, erimeden ve sıvı hale gelmeden çok önce ham madde aşamasından seçilir. Bu çok özel bir silis kumu genellikle Türkiye'den Mısır'dan ithal edilmektedir. Bu özenle üretilen camlardan yapılan mozaiklere Kristal Cam Mozaik veya Kristal Mozaik ifadeleriyle litre denir.
Cam ile elmas kesmek nasıl? Cam ile elmas kesmek nasıl? | Betaş
Camı kesmek için, kesilecek camı çekmek gerekir. Çizim için cam elması kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, kesilecek camın yüzeyi temiz olmalıdır. Cam kesiminde kullanılacak elmasın seçimi önemlidir. Camın kalınlığına göre elmas seçimi çok önemlidir. Bileme açılarına göre elmas çeşitleri vardır. Yukarıda verilen açılar, cam kalınlığına göre seçimde kullanmanız gereken bilgileri gösterir. İnce camlar için küçük açılar ve kalın camlar için büyük açılar tercih edilir. Sıvaya uygulanacak basınç çok önemlidir, ancak bu beceri ve beceri gerektiren bir beceridir. Bununla birlikte, bir kural olarak, mümkün olduğunca az basınç uygulayarak camı kesmek gerekir. Elmas seçiminde, düz veya şekilli olsun olmasın elmas seçmek önemlidir, çünkü düz kesimler için ayrı, şekilli kesimler için ayrı elmaslar seçmeniz gerekir.
Dünyanın en büyük mozaik müzesi Dünyanın en büyük mozaik müzesi | Betaş
Bir yandan tarihi eserlerin taşınması sürecine devam eden Türkiye'nin en büyük sergi salonunda Antakya Arkeoloji Müzesi ve devam eden inşaat var. Gaziantep'te açılan Zeugma Müzesi ile dünyanın ikinci mozaik müzesi unvanını kaybeden Antakya Arkeoloji Müzesi, 29 Ekim'de bu unvanı alacak. Devam eden müzede, tarihi eserlerin taşınması süreci başladı. Yeni müzede sergilenecek eserlerden bazıları müzenin inşaatına getirildi ve sergilenecek salonlarda uzman ekipler tarafından düzenlenmeye başladı. 53 bin 559 metrekarelik arazide inşa edilecek olan yeni müzede yer alan, ancak mevcut arkeoloji müzesinde yer yetersizliği nedeniyle depolanan 35 bin 433 tarihi eser sergilenecek. Müzenin en önemli özelliği, mozaik eserler bakımından dünyanın en büyük sergi alanına sahip olmasıdır. Antakya Mozaik Müzesi toplam 16 bin metrekarelik toplam alana ve toplam 32 bin 754 metrekarelik toplam kapalı alana sahip olacak ve 800 ziyaretçi aynı anda müzeyi ziyaret edebilecek. Hatay'ın, özellikle Hatay'ın ev sahipliğini yaptığı tüm medeniyetlere ait sergiler, 9 farklı temada toplam 10 bin 700 metrekarelik alanda sergilenecek. Müzede 400 metrekarelik çocuk müzesi, 2 atölye, bir uygulama merkezi, 2 sözlü kurs odası, 97 metrekarelik hatıra satış merkezi, 250 metrekarelik bir kütüphane ve arşiv bölümü, misafirler için 88 araçlık otopark, personel yer alacak. ziyaretçilerin araçları ve 347 metrekarelik bir kafe ile dinlenme alanı olacak. Yeni müzede ayrıca 222 kişilik bir toplantı odası da bulunacak. 16 bloktan oluşan müzenin girişinden başlayarak, tarihin birçok bölümü Hatay tarihine ışık tutacaktır. Müzeyi gezecek olanlara müzede sergilenen eserler hakkında bilgi verilecek ve Hitit Kralı Şuppiluliuma'nın heykelleri 3 yıllık tarihte gösterilecek. 29 EKİM’DEKİ ZEUGMA'DAN MÜZE ADI Müze tamamlandığında, Gaziantep'teki Zeugma Müzesi'nde daha büyük bir sergi alanı olacaktır. Zeugma Müzesi'nin açılmasıyla, Gaziantep'e kaybedilen en büyük müze minibüsü ünvan ünvanına sahip olan Hatay, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda geri alınacak. YENİ MÜZE ÜZERİNE ÇALIŞIYOR Uzman ekiplerin Antakya Arkeoloji Müzesi'nde attığı adımlar yavaş yavaş yeni müze binasına taşındı. Bir yandan, inşaat devam ederken yavaş yavaş getirilen tarihi eserler, sergilenecek salonlarda uzman ekipler tarafından yeniden düzenleniyor. Aynı zamanda yer azlığı nedeniyle bugüne kadar sergilenemeyen, depolardan eserler alınarak yeni müzeye getiriliyor ve burada özen gösteriliyor. Türkiye'nin en zengin, mozaik müzesi olan en geniş sergi alanı, aynı zamanda henüz açığa çıkarılan eserleri de görememiştir. Çeşitli bölgelerdeki alan yetersizliği nedeniyle Hatay'da sergilenecektir. Kazılar Hatay'ın çeşitli noktalarında yapıldı ve kazılarla kazı çalışmaları yapıldı, ancak alan yetersizliği nedeniyle çalışmaları yeni müzeye taşımaları için hızlandırıldı.
Şeffaf cam nasıl söylenir? Şeffaf cam nasıl söylenir? | Betaş
Bir bardağın şeffaf bir bardak olup olmadığını nasıl bilebiliriz? Bu camın sorusu inceleme altında. Camın en derin kısımda gözlenmesi gerekmektedir. Başka bir deyişle, 4 mm kalınlığında bir camı inceliyorsak, camı 4 mm duvar kalınlığından koruyabiliriz. Camda yeşillik içerir.
Cam mozaik nasıl uygulanır? Cam mozaik nasıl uygulanır? | Betaş
Cam mozaiklere uygulanacak zemin, yüzeyin önce pürüzsüz olması gerekir. Çünkü mozaik zemin düz değilse, engebeli göze hoş olmayan bir görünüm verebilir. Cam mozaik uygulamaları sırasında çimento esaslı yapıştırıcıların kullanılması gelecekteki sorunlardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Epoksi, akrilik cam mozaik yapıştırıcıların cam mozaiklerin etkilenmesi muhtemeldir. Uygulama yüzeyinin çimento esaslı bir kaplama malzemesi ile kaplanmamış olması durumunda, gelecekte de bir sorun yaşayacağınız anlamına geldiğine dikkat etmek önemlidir. Diyelim ki duvarınızda alçı sıva var ve alçı sıva üzerine cam mozaik yapıştırılmışsınız. Bu alçı sıva, zaman zaman kimyasal etkileşimle bazı cam mozaik türlerini etkileyebilir ve renk bozulmasına neden olabilir. Bu sorudan ne tür cam mozaikler etkilenebilir derhal akla gelir; Bu konuda, genellikle kristal mozaik serisinden soğuk boya olarak adlandırılan kristal mozaiklerin türü, yani 900 santigrat ısı, kristal mozaiklerin türüdür. Cam mozaik yapıştırıcı yüzeye uygun bir ince tarakla uygulanır, daha sonra örgü cam mozaik plakalar yüzeye ayrı ayrı yerleştirilir. Yerleştirilen cam mozaik plakalar birbirlerinin bağlantısını tamamlamalıdır. Aksi takdirde, plakalar, bu bağlantıların dengeli ve uyumlu bir şekilde bağlanmamış olmalarından oluşur. Bu kesinlikle istenmeyen bir görüntü oluşturabilir. Yapıştırılmış cam mozaikler genellikle bir süre sonra derz dolgusunun uygulanmasına hazırdır, bundan sonra seramik tutkalı hafifçe çekilir. Cam mozaikler için uygun bir derz dolgusu kullanılması da çok önemlidir. Mutfaklarda cam mozaik derz olarak antibakteriyel derz tercih edebilirsiniz. Renk eşleşmesine dikkat edilmelidir. Genel olarak, cam mozaiklerin ortaya çıkması için uygulanan cam mozaikten daha fazla ışık harcı uygulaması tercih edilmelidir. Kristal cam mozaik karo kristal cam mozaik seramik kristal mozaik uygulaması aynı şekildedir.
Cam mozaik kesmek nasıl? Cam mozaik kesmek nasıl? | Betaş
Cam mozaik, kristal mozaik, kristal cam mozaikin, uygulama sırasında yüzeylerin düzgün olmasını sağlamak için bazen kesilmesi gerekebilir. Cam mozaiklerimiz tamamen camdan yapıldığı için aslında küçük cam parçacıklarıdır. Cam mozaiklerimizi öncelikle cam elmasıyla çizmelisiniz. Ancak, bir cam elması yoksa, seramik karo kesme makinesiyle de çizebilirsiniz. Mohs sertlik ölçeğine göre, camın sertliği 6-7'dir. Kuvars camdan daha sert olduğu için camı kolayca çeker. Bir bardak çizmek bizim mozaikleri kestiğimiz anlamına gelmez. Cam mozaik çizdikten hemen sonra kırma işlemini yapmalıyız. Çünkü çizimden 2-3 dakika sonra, cam soğumaya başlar, bu nedenle çizilen camın kırılması zorlaşır ve belli bir süre sonra imkansız hale gelir. Pekala, kırmak istediğimiz camı kırmak istiyoruz, ancak istediğimiz şekli ve büyüklüğü görmek istediğimiz şekilde kıramayız. Tamam Tamam Ellerinizi geniş tutun Betaş, cam mozaik olarak çözüm ortağınızdır. Aslında, ilk önce çözüm çok kolaydır, eğer bir kerpeten yoksa, 2 kerpeten aynı ya da bir kerpeteniniz olacaktır. İki pense 1-2 mm'yi sıkarak, önceden çizdiğiniz mozaikleri istediğiniz şekilde ve ebatta kırabilirsiniz. Pense ağzından daha büyük bir cam mozaiği kesiyorsanız, kerpeten ağızlarının altına sert bir nesne koyabilir ve çizilen çizgi boyunca cama baskı uygulayarak cam mozaikleri istediğiniz gibi kırabilirsiniz. Ancak, elinizi kırmaya çalışmayın, çünkü küçük cam parçacıklar elinizi kesmenize neden olur.
Cam mozaik nasıl kurulur? Cam mozaik nasıl kurulur? | Betaş
Cam mozaik yüzeye uygulanacak zemin çok düzgün olmalıdır. Çünkü mozaik zemin düz değilse, engebeli göze hoş olmayan bir görünüm verebilir. Cam mozaik uygulamaları sırasında çimento esaslı yapıştırıcıların kullanılması gelecekteki sorunlardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Epoksi, akrilik cam mozaik yapıştırıcıların cam mozaiklerin etkilenmesi muhtemeldir. Cam mozaik yapıştırıcı yüzeye uygun bir ince tarakla uygulanır, daha sonra örgü cam mozaik plakalar yüzeye ayrı ayrı yerleştirilir. Yerleştirilen cam mozaik plakalar birbirlerinin bağlantısını tamamlamalıdır. Aksi takdirde, plakalar, bu bağlantıların dengeli ve uyumlu bir şekilde bağlanmamış olmalarından oluşur. Bu kesinlikle istenmeyen bir görüntü oluşturabilir. Yapıştırılmış cam mozaikler genellikle bir süre sonra derz dolgusunun uygulanmasına hazırdır, bundan sonra seramik tutkalı hafifçe çekilir. Cam mozaikler için uygun bir derz dolgusu kullanılması da çok önemlidir. Mutfaklarda cam mozaik derz olarak antibakteriyel derz tercih edebilirsiniz. Renk eşleşmesine dikkat edilmelidir. Genel olarak, cam mozaiklerin ortaya çıkması için uygulanan cam mozaikten daha fazla ışık harcı uygulaması tercih edilmelidir. Kristal cam mozaik karo kristal cam mozaik seramik kristal mozaik uygulaması aynı şekildedir.
E-Posta Bültenimize Kayıt Olmak İster Misiniz?

E-Bültenimize kayıt olun, indirimlerden ve fırsatlardan önce siz haberdar olun.

Copyright © 2019. BETAŞ Cam Mozaik ve Yapı San. Tic.Ltd.Şti.
Alaturka Dijital
Facebook youtube instagram
Alaturka Dijital